Možno tento nezodpovedný názor nezastávame, ale každopádne sa podľa neho viacerí chováme. Ide o tvrdenie, kedy vraj nová technológia žiadne antivírusy a pravidelné kontroly k svojmu správnemu chodu nepotrebuje. Lenže opak je pravdou! Stále rozšírenejším využitím (ktoré už prerástlo aj k vybavovaniu súkromných vecí či operácii s bankovým účtom) sú hrozby dokonca aktuálnejšie, no rozdiel je v tom, že dnešné vírusy niet vidno- sú totiž rafinovanejšie a o to zákernejšie. Svoju „prácu“ si robia v tichosti a utajení a práve tam môže nastať kameň úrazu s hrozivými následkami.
- Každopádne záleží na postoji každého z nás ako aj konkrétne na tom, do akej miery si ceníme naše súkromie, ktoré novodobej technológii poskytujeme.
Zmenili sa totiž aj funkcie malvéru, ktorý sa už čoraz menej prestáva prejavovať spôsobom, kedy viditeľne pôsobil, že robí s našim zariadením paseku a my sme ho tak behom relatívne krátkej chvíle spozorovali. No dnes to bude ťažšie, ako som už nažnačil vyššie, dnes sa tieto škodlivé kódy pred užívateľom schovajú a následne môžeme byť svedkami napríklad toho, že sa nedostaneme k svojim potrebným (a častokrát súkromným) dátam. Aké bude následné riešenie? Zrejme len jediné- Tvorcovi a šíriteľovi infikovaného súboru zaplatiť, aby nás k našim dátam pustil a nezneužil ich. To je novodobý princíp a „zábava“ moderných hackerov a kyber-zlodejov.
- Tieto dáta však nemusí zneužiť konkrétny človek, ktorý naše zariadenie súborom infikoval, ale prevažne tieto dáta speňaží, respektíve predá ďalej (napríklad cez dark web). Nejde mu o naše súkromie, ale o privyrobenie si, no báť by sme sa mali najmä človeka, ktorý tieto naše dáta odkúpi a toho, za akým účelom.
Vírusy, respektíve „tiché“ malvéry sú dnes práveže rozšírenejšie a to z dôvodu, že internet navštevujeme stále pravidelnejšie a takmer ku každej činnosti už nielen cez počítač, ale sme pripojení takmer nonstop aj cez smartfóny a prenosné zariadenia. A práve tieto zariadenia sú dnes čoraz častejším terčom podobných útokov.