Nemecký spolkový úrad pre spravodlivosť vo svojom vyhlásení v utorok uviedol, že webový gigant tým, že si vyberá len určité kategórie sťažností, vytvoril na svojej platforme skreslený obraz o rozsahu porušení.
Tvárou v tvár globálnej reakcii na úlohu, ktorú zohrávala platforma vo volebných kampaniach zo Spojených štátov a Británie na Filipíny, sa ocitol na poli public relations s cieľom zlepšiť svoj imidž.
Facebook však uviedol, že splnil svoje povinnosti týkajúce sa transparentnosti vyplývajúce zo zákona, známeho ako „NetzDG“, pričom dodal, že niektoré aspekty práva „neboli jasné“. Facebook uviedol, že si vyhradzuje právo odvolať sa proti rozhodnutiu po jeho preskúmaní.
Podľa nemeckého zákona o transparentnosti siete musia platformy sociálnych médií nahlásiť počet sťažností na nezákonný obsah, ktorý dostali. Poplatok, že neoznámil plný rozsah sťažností, ktoré dostal, by mohol ohroziť jeho úsilie o vyhladenie jeho reputácie.
Novo vymenovaná ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová uviedla, že možnosť podať sťažnosť na základe zákona o transparentnosti je ťažšie nájsť na Facebooku ako možnosť sťažovať sa na to, že miesto porušilo štandardy platformy.
„Je celkom jasné, že štandardy komunity nezodpovedajú zákonom,“ povedala novinárom na letisku vo Frankfurte.
Zaznamenávanie iba správ vypracovaných v rámci postupu na riešenie sťažností viedlo k umelo nízkym číslam.
V roku 2018 uviedol, že podľa svojej správy o transparentnosti dostal na svojej platforme v priebehu druhého polroka 1 048 sťažností týkajúcich sa nezákonného obsahu.
Naproti tomu správy o transparentnosti zo služby Twitter a služby YouTube pre video služby YouTube zaznamenali počas celého roka viac ako štvrtinu sťažností.
Chceme odstrániť nenávistné prejavy čo najrýchlejšie a najefektívnejšie a usilovne na tom pracovať.
„Sme presvedčení, že naše publikácie NetzDG sú v súlade so zákonom, ale ako mnohí kritici poukázali, tento zákon nemá jasnosť.“
Nemecko, ktoré bolo poznačené spomienkou dvoch autoritárskych policajných štátov na svojom území v uplynulom storočí, má niektoré z najprísnejších zákonov o súkromí a nenávistných prejavoch na svete, neskôr v kombinácii s niektorými z najprísnejších predpisov o sociálnych médiách.