Z hľadiska elektroniky sa k štandardom minulých, ale rovnako aj súčasných rokov radí televízia. Samozrejme rozdiel je v inovácii a výber televízie pre dnešnú dobu sa môže výrazne líšiť vzhľadom k parametrom či dostupným funkciám a teda vlastnostiam, ktoré by sme mali prispôsobiť dnešným nárokom. Ideálom je dosiahnuť po kvalitnej stránke primeraný alebo mierne nadštandardný zážitok. Už to nie je len o tom „kúpiť televízor“, ale je z tohto smeru potrebné zamerať sa na konkrétnejšie parametre.
Môžeme začať tým, že si ujasníme výber medzi technológiouLED a OLED
Značí to zamerať sa na vlastnosti displeja a obrazovky, pričom najdostupnejšími modelmi sú práve LED, ktoré nahradili dočasných kráľov LCD. Ako z názvu vyplýva, charakteristické je v tomto prípade podsvietenie LED diódami s dlhou životnosťou a najmä nižšou spotrebou energií. Rozdiel oproti predchodcom vo forme LCD je však takisto v kvalite obrazu, respektíve v kontraste farieb.
OLED je inovovanejšou technológiou s tým rozdielom, že používa tkzv organické diódy. Výsledkom je ešte kvalitnejší kontrast a ako keby sýtejšie farby. Viditeľná je tiež rýchlejšia odozva pohybov na obrazovke a dokonca ešte nižšia spotreba. Ide teda o podobný, avšak vylepšený princíp oproti LED.
Akú úlohu zohrávajú frekvencie (Hz) a na čo sa pri nich zamerať?
Konkrétnejšie vravíme o obnove frekvencií. To znamená rýchlosť prispôsobenia obrazu, čo oceníte napríklad pri akčných filmoch s rýchlymi scénami a zmenami na obrazovke. Štandardnou voľbou je 50 Hz a to už niekoľko rokov, avšak niektoré modely už poskytujú 100 Hz. Doporučeným je ale orientovať sa na 60 Hz, nakoľko ide o lepšiu kvalitu než je stará klasika a vyššie údaje sú skôr komerčným ťahom, než voľným okom viditeľným zážitkom.
Zvolíme rozlíšenie Full HD alebo 4K?
Tu budeme struční. Ak ide o televízor klasických rozmerov (uhlopriečka asi 43 palcov) skutočne bohato postačí Full HD (1920 x 1080). Rozlíšenie s označením 4 alebo dokonca 8K má efektívnosť v prípade podstatne väčších modelov.