Slováci jedia veľmi málo rýb. To je bohužiaľ fakt. Mne ako dôkaz postačuje aj to, že naše obchodné centrá ponúkajú naozaj biedny výber, tohto druhu mäsa. Áno aj ryby sú mäso, takže ak ste vegetariáni a jete ryby, tak vegetariáni vlastne nie ste. Pstruh, losos a sem tam nejaký zubáč, alebo africký sumček. Napríklad na takého chladeného tuniaka narazíte len veľmi ťažko. Aj keď sa poobzerám medzi svojimi známymi a rodinou, tak ryby nepatria k favoritom ani u jedného z nich. Je to ale veľká chyba. Takú dávku zdravia ukrytú v jednom pokrme nájdete len ťažko.
Omega 3 a 6 mastné kyseliny sú tým hlavným prečo, by sme podľa odborníkov mali ryby jesť. Je to samozrejme pravda. Ich obsah je nesmierne vysoký. Sú bohaté aj na jód a vitamíny D, A a B.
Ak chcete aby ste so svojou porciou chutnej ryby do seba dostali všetko zo spomínaných dobrých vecí, mali by ste jesť hlavne morské ryby. Tie naše sú zdravé tiež, ale o čosi menej. Druhé pravidlo je, že čím je ryba surovejšia, tým je zdravšia. To však opäť platí iba pri morských druhoch, tým, že žijú v slanej vode, ich telo prechádza nestálou dezinfekciou, preto v nich nenájdete žiadne parazity, alebo baktérie. Naše, teda sladkovodné ryby si vždy pripravte poriadne. Surové ich jednoducho nejedzte. Na druhej strane, tie naše v sebe neobsahujú ťažké kovy, morské sú na to náchylnejšie.
Je tu ešte jedna otázka, a to v akej podobe sú ryby najzdravšie. Odpoveď je veľmi jednoduchá, v každej. Surové, varené, pečené, čerstvé, mrazené, sušené, údené, alebo v konzerve. Akákoľvek ryba je zdravšia, ako žiadna ryba. Pasterizáciou totiž ich mäso nestráca omega nenasýtené kyseliny a ani jód, môže obsahovať jedine menej vitamínov. Ak obľubujete sušené, alebo údené ryby, dajte si pozor na ich častú konzumáciu, pretože obsahujú veľa soli. Nezabudnite aj na to, že ak chcete jesť tepelne neupravenú rybu, musí byť stopercentne čerstvá. To zistíte tak, že ju nesmie byť cítiť po rybe.