Plávanie je jeden z najpríjemnejších športov, ktorý lieči pohybový aparát a držanie tela. Pohyb vo vode ma veľký vplyv na posilnenie zdravia, zvýšenie otužilosti a telesnej kondície.
Ak chcete byť počas svojho života v dobrej kondícií tak práve plávanie je pre tento účel ideálna činnosť.Málo aktivít zabezpečí tak celistvý rozvoj všetkých partií tela. Vytrvalosť a celková kondícia sú iba niektoré z výhod tejto obľúbenej kardio aktivity, ktorá špecificky pôsobí na náš ľudský organizmus.
Plávanie priaznivo ovplyvňuje tieto systémy tela:
Ø Srdcovo-cievny
Ø Dýchací
Ø Svalový
Ø nervový
Vodný rekreačný šport zabezpečí, že pravú aj ľavú časť vášho tela rozvíjajú pravidelné vytáčania do strán v horizontálnej polohe. V prípade, že pravidelne navštevujete posilňovňu je plávanie vhodnou doplňujúcou činnosťou aj pre vás.
Precvičuje veľké svalové skupiny a drobné svaly. Tieto svaly, o ktorých ani nevieme asi ťažko posilníte vo fitnes centre. V horšom prípade (pokiaľ neplávate a tieto svalstvá takto nespevňujete) si ich môžete pri cvičení poraniť. Plávanie je ideálne pri chudnutí, a to z dôvodu, že v zanedbateľnej miere zaťažuje pohybové ústrojenstvo (chrupavky a kĺby). Vaše telo je totiž nadnášané vodou a kĺby tak netrpia. Plávajte pravidelne a intenzívne, ináč sa výsledky nedostavia. Pokiaľ plávate dostatočne dlhý čas a hneď na začiatku sa neunavíte a neonudí vás to, sami pocítite zmenu vašej kondície.
Nechodievajte sa na plaváreň iba kúpať, ale športujte. Voda kladie väčší odpor ako vzduch napr. pri behu, a aj preto je tento vodný šport tak vyhľadávaný. Telo sa pri pobyte vo vode nezahrieva tak rýchlo, ako pri iných aktivitách. Dýchanie sa prispôsobuje záberu. Plávajte celým telom, neodovzdávajte najväčšiu záťaž ramenám a pažiam. Nezabúdajte na nohy! Pokiaľ sa naučíte plávať všetky štýly – voľný, prsia, motýlik, kraul a znak, tým lepšie pre vás. Zabezpečíte si takto možnosť precvičovať naozaj každý jeden sval vášho tela. Štýly striedajte. Neuprednostňujte stále iba jeden na úkor tých ostatných a zapojte tým vaše svalstvo do činnosti.
Na záver niečo na porovnanie. Pri plávaní na prekonanie jedného kilometra potrebujeme štyri krát viac energie ako pri behu.