- Pacientom s diabetom 1. typu , najmä v mladom veku, sa odporúča každý deň (aspoň pred hlavným jedlom a pred spaním a tiež pravidelne po jedle) monitorovať hladinu cukru v krvi denne.
- Pacienti s diabetes mellitus typu 2, ktorí dostávajú diétu a hypoglykemické lieky, môžu mať niekoľko meraní týždenne, ale vždy v rôznych časových intervaloch. Dodatočné merania sa budú vyžadovať, ak zmenia bežný životný štýl (šport, cestovanie, súvisiace choroby). Nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom o tom, ako často potrebujete merať hladinu cukru v krvi.
Na stanovenie hladiny cukru v krvi môžu pacienti hodnotiť výpovede špeciálnych testovacích prúžkov. Akákoľvek z metód je potrebná na získanie vzorky krvi vo forme kvapky. Aby ste to dosiahli, odporúča sa použiť špeciálne automatické zariadenia na prepichnutie kože prsta, ktoré sa nazývajú lancety alebo rukoväte. Pracujú na základe pružinového mechanizmu. Injekcia je prakticky bezbolestná, poranenie kože je malé a rana sa rýchlo uzdravuje. Veľmi pohodlné zariadenia s možnosťou individuálneho výberu hĺbky punkcie (rôzne polohy upravujú hĺbku punkcie) v závislosti od hrúbky kože, čo je pre deti dôležité.
Používanie testovacích prúžkov na vizuálnu kontrolu je lacnejším, ale menej presným spôsobom. V tomto prípade sa porovná farba testovacieho prúžku s farebnou stupnicou vytlačenou na injekčnej liekovke, v ktorej je testovací prúžok uložený, a teda je vizuálne určený obsah glukózy v krvi . Rozsah hodnôt od 4 do 9 mmol / l zodpovedá stabilnej kompenzácii metabolizmu sacharidov. Ak získaný výsledok nezodpovedá týmto limitom, je potrebné presnejšie stanovenie hladiny cukru v merači alebo v laboratóriu.
Merače glukózy v krvi sú prenosné, presné a ľahko sa používajú. V súčasnosti existuje mnoho typov glukometrov. Používanie prístroja nevyžaduje špeciálne školenie, stačí ho zapnúť, vložiť testovací prúžok a naň položiť veľmi malú kvapku krvi. Pri nákupe zariadení by ste mali venovať pozornosť dvom základným bodom – presnosti výsledkov a nákladom na analýzu. Každé zariadenie tej istej spoločnosti produkuje určitý typ testovacích prúžkov, ktoré sú vhodné len pre konkrétny glukometr. Preto by ste mali jasne vedieť, kde môžete k svojim meradlám kúpiť testovacie prúžky a koľko stojí jedna analýza.