U ľudí, ktorí trpia alergiou na chlad, stačí na prejavenie príznakov teplota okolo nula stupňov Celzia a samozrejme nižšie. Vo výnimočných prípadoch, však môžete pociťovať problémy už aj pri desiatich stupňoch.
Medzi najčastejšie príznaky alergiepatria opuch, začervenanie a popraskanie kože. na to, aby sa prejavili, stačí i niekoľkominútový pobyt v chladnom prostredí. Následne pretrvávajú približne dve až tri hodiny. Najviac postihnuté sú tie miesta, ktoré sú chladu vystavené priamo, teda nie sú chránené oblečením. Najčastejšie preto ide o ruky, tvár a krk. Problémy sa však môžu prejaviť aj počas leta, alebo teplejších obdobiach v roku, či pri prechode z teplej miestnosti do chladnejšieho exteriéru.
Ak je alergia u človeka silná, môže dôjsť aj opuchom úst, pier a jazyka, napríklad po vypití studenej vody, či konzumácií nanuku.
Pokiaľ na chladnom vzduchu častejšie kýchate, kašlete, alebo sa vám celkovo ťažšie dýcha, tieto prejavy nemajú a alergiou na chlad nič spoločné. Môže ísť len o precitlivenosť na studený vzduch, alebo prejavy iných zdravotných ťažkostí. Najčastejšie napríklad alergie na pleseň, alebo roztoče. Sliznice, ktoré sú v dôsledku týchto alergií opuchnuté, mráz, alebo chladný vzduch iba podráždi, a preto dochádza ku kašľaniu, či iným spomínaným prejavom.
Pokiaľ ste sa v predošlých riadkoch našli, nie je na škodu navštíviť lekára. Alergiu vám potvrdia, alebo vylúčia takzvanými chladovými testami. Nejedná sa o nič bolestivé, ani extrémne nepríjemné. Ak by vám bola alergia na chlad potvrdená, konkrétna liečba závisí už na vašom lekárovi. Najčastejšie však ide o preventívne užívanie antihistaminík , a to najmä vtedy, keď viete že budete vystavený chladu. Medzi ostatné zdravotné opatrenia patrí hlavne používanie kvalitných krémov na ruky, tvár a krk. Dôležitá je i ich ochrana, teda nosenie teplých rukavíc, šálov a v prípade tváre, napríklad kukly. V neposlednom rade, je potrebné sa vyhnúť prudkým zmenám teplôt a dlhému pobytu na chlade.